Pasniegtas 2025. Gada Liesmas balvas Sievietēm līderēm no visas Latvijas, diasporā un Ukrainas valstspiederīgajām
27. jūnijā īpašā ceremonijā pasniegtas Liesmas balvas Sievietēm līderēm. Pasākuma mērķis bija paust atzinību un novērtējumu sievietēm, kuras uzņēmušās līderes lomu, kā arī sniegušas nozīmīgu ieguldījumu sabiedrības labā. Par Balvas Sievietei līderei laureātēm kļuvušas 25 Latvijas un Ukrainas valstspiederīgās, no kurām žūrija īpaši izcēla septiņas – pa vienai Rīgā, Kurzemē, Latgalē, Vidzemē, Zemgalē, diasporā, kā arī viena Liesmas balva tika pasniegta par ieguldījumu Ukrainas atbalstam.
“Jau otro gadu mūsu balva ir starptautiska ne tikai sasniedzot Īriju, Somiju un Šveici, bet arī izceļot Ukrainas valstspiederīgo sieviešu darbu savas kopienas labā Latvijā. Īpašu uzmanību šogad pievērsām brīvprātīgā darba izcelšanai, kultūras mantojuma saglabāšanai un izglītībai, uzņēmumu vides un biznesa attīstībai. Ar gandarījumu secinām, ka palielinās Latvijas sieviešu loma Eiropā un pasaulē,” atzīst Sieviešu sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte.
Latgales reģiona balva tika pasniegta Sofijai Ovečkinai, biedrības “Art Market” dalībniecei, Rēzeknes jauniešu domes loceklei par brīvprātīgo darbu un vienaudžu iesaisti līdzdalības procesos.
Kurzemes reģionā balvu saņēma nodibinājums “Sociālā atbalsta un izglītības fonds” valdes locekle Guna Krēgere-Medne par ilggadīgu darbu sociālajā jomā, bet it īpaši par ieguldījumu audžuģimeņu veidošanā un bioloģisko ģimeņu, īpaši māmiņu, stiprināšanu.
Zemgales reģionā gada balvu ieguva Līga Grahoļska, Aizkraukles novada Jaunatnes lietu komisijas priekšsēdētāja, par menstruālās higiēnas preču pilotprojekta izcilu vadību novadā un meiteņu iesaisti līdzdalības procesos.
Vidzemes reģionā balvu nopelnīja Weronika Felcis, Eiropas katoļu sieviešu organizāciju apvienības Andante viceprezidente, par aktīvu darbu kopienā lauku sieviešu un ģimeņu atbalstam un Latvijas katoļu sieviešu pārstāvniecību Eiropas līmenī.
Rīgas reģionā gada balvu saņēma Daina Strelēvica, kalpotāja Iļģuciema cietumā, par vairāk kā 30 gadus brīvprātīgo darbu, inovatīvām darba metodēm, rādot paraugu citiem brīvprātīgajiem, bet it īpaši par jaunu cerības došanu ieslodzījumā esošajām. Viņa ir ne tikai uzklausījusi, bet arī praktiski palīdzējusi resocializēties, veidojot vidi, kurā sievietes tiek nevis nosodītas, bet iedrošinātas attīstīties, mainījusi simtiem sieviešu dzīves gājumu – gan tieši, sniedzot atbalstu, gan netieši, mainot sabiedrības attieksmi pret ievainojamākajām sabiedrības grupām.
Apbalvojums Latvijas sievietēm diasporā piešķirts Ilzei Liepiņai-Naulai, projektu koordinatorei, Loimas Evaņģēliskajā Tautas augstskolā Somijā, par starptautiskās sadarbības un pieredzes apmaiņas veicināšanu, stiprinot sieviešu līdzdalību un pašapziņu dažādās kultūrvidēs.
Par atbalstu Ukrainai apbalvojums piešķirts Annai Berezhnai, Ukrainas kopienas koordinatorei Tukuma novadā, par atbalsta centra izveidi, nodrošinot drošu vidi, kur Ukrainas bēgļu sievietes var saņemt praktisku un emocionālu palīdzību.
Katra saņēma keramiķes Esmeraldas Purvišķes veidotu Liesmas statueti.
Atzinības rakstus un Vandas Brūveles darinātās rotas – kroņus (vainagus) saņēma kurzemnieces – Ginta Rassa, SIA “Ventspils reiss” personāldaļas un IVS vadītāja, par ieguldījumu vienlīdzīgas attieksmes veidošanā pret sievietēm nodarbinātības jomā un līdzdalību nacionālās politikas veidošanā un Laila Saulīte, Ventspils Biznesa ekspertu kluba vadītāja, par biznesa ekspertu pieredzes apmaiņas organizēšanu, sieviešu pašapziņas un motivācijas iesaistīties sabiedriskajos un politiskajos procesos aktīvu veicināšanu, Vidzemē – Liāna Čodore, Sieviešu kluba “Ķeguma saulespuķes” valdes priekšsēdētāja par ilggadīgu sieviešu iesaisti vietējos, nacionālos un starptautiskos pasākumos zināšanu pārnesei un labbūtībai, un Dita Balčus, režisore, Ziemeru muižas saimniece, par sieviešu radošuma veicināšanu un sieviešu stāstu stāstīšanu savās izrādēs, Zemgalē – Daiga Latkovska, imidža dizainere, modes nama “TĒMA” īpašniece, par meiteņu un sieviešu izaugsmes iespēju un ekonomiskās neatkarības stiprināšanu, mentores darbu, sieviešu karjeru atbalstošas vides izveidi un Laima Mozga, Jelgavas sieviešu invalīdu organizācijas “Zvaigzne” valdes priekšsēdētāja, par biedrības ilgtspējas nodrošināšanu un veiksmīgu komandas izveidi sieviešu ar invaliditāti atbalstam, Latgalē – Ināra Groce, biedrības “Radošo mediju studija” vadītāja, par Rēzeknes iedzīvotāju izglītošanu, iesaistīsanu brīvprātīgajā darbā un sabiedriski politiskaja dzīvē un Rasma Zaharenko, romu mediatore Balvu novadā, par romu kultūras tradīciju kopšanu un popularizēšanu un atbalstu romu meiteņu iniciatīvām, Rīgas reģionā – Rita Ābele, LU Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes Pieaugušo pedagoģiskās izglītības centra vadītāja, par ilggadīgu darbu skolotāju profesionālās kvalifikācijas celšanā, īpašu uzmanību veltot reģionu vajadzībām, Zane Ozola, privātskola “Patnis”, Neatkarīgā izglītības biedrība, par ieguldījumu privātskolu “Patnis”, mākslu skolas “Kultūras Patnis” un sociālā uzņēmuma “Brāļi un Māsas” izveidē, radot bērniem ar īpašām vajadzībām jaunas iespējas, Laura Romanova un Annija Melece, bijusī un esošā sociālā un ilgtspējas virziena vadītājas LU Studentu padomē, par menstruālās higiēnas produktu pieejamības pasākumiem Latvijas Universitātē, Ieva Vīvere, pētniece LU Folkloras un mākslas institūtā, par Latvijas romu kultūras pētījumiem, personīgo atbalstu Romu sieviešu biedrībai “Sāre khetene”, Inita Zēriete, bērnu grāmatu autore un ilustratore, mākslas un sākumskolas skolotāja, par cilvēcisko vērtību – draudzības, izpalīdzības – popularizēšanu, diasporā – Ingūna Grietiņa-Dārziņa, Latviešu biedrības Īrijā priekšsēdētāja, kora eLVé un LABKĪ dirigente, IGD studio vadītāja, par sieviešu iesaisti diasporas dzīvē pašapziņas celšanu, rādot piemēru, un Laura Dennler, Ugunsskolas un projekta “Cilvēkjauda” līdzveidotāja, dzīvojoša Šveicē, par darbu izglītības un labdarības jomā.
Par atbalstu Ukrainai – Diāna Kačane, Ukraiņu kultūras centra “Džerelo” kultūras vadītāja un valdes locekle Jelgavā, par sieviešu kluba ” Esi stipra un neatkarīga” vadīšanu un Edīte Kalniņa, Bulduru, Buļļuciema un Lielupes attīstības biedrības valdes priekšsēdētāja, par Ukrainas bēgļu atbalsta pasākumiem kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā un inovatīvu atbalsta metožu ieviešanu.
Apbalvošanā dalībnieces uzrunāja labklājības ministrs Reinis Uzulnieks un biedrības “Sievietes transportā” valdes priekšsēdētāja Dr.sc.ing. Vaira Gromule, balvas pasniedza Ārlietu ministrijas Īpašo uzdevumu vēstniece diasporas lietās Zanda Grauze, 14. Saeimas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas vadītāja Zane Skujiņa-Rubene, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis, žūrijas komisijas pārstāvis, mūziķis un uzņēmējs Vairis Nartišs, RSU LSPA direktore Anita Muižniece, biedrības “Sievietes transportā” valdes locekle Linda Baltiņa. Noslēgumā dalībnieces uzrunāja Evija Mirķe, PhD, Sieviešu sadarbības tīkla padomniece, un 2015. gada Sieviete līdere Dace Paegle. Pasākumā priekšnesumus sniedza Sofija Eva Kurta, Jūrmalas Mūzikas vidusskolas audzēkne.
Pasākumā piedalījās Laila Balga, Balvas sievietei līderei izveidotāja, un balvas laureātes 2024. gadā – Vineta Tomsone-Lipšāne, Malda Avramenko, Natālija Bondarenko un Anna Vintere.